Bu O‘zbekiston Prezidentining so‘nggi 23 yil ichida Gruziyaga amalga oshirayotgan ilk oliy darajadagi tashrifi bo‘ladi. Avvalgi bunday tashrif 2003-yilda bo‘lib o‘tgan.
Gruziyaning Markaziy Osiyo davlatlari bilan aloqalari faollashib borayotgani, jumladan, Bosh vazir Irakliy Kobaxidzening yaqinda Qirg‘iziston va Qozog‘istonda o‘tkazgan muzokaralari, shuningdek, bo‘lajak O‘zbekiston–Gruziya oliy darajadagi uchrashuvlari mintaqalararo muloqot sifat jihatidan yangi bosqichga chiqayotganini ko‘rsatadi.
Bunday jarayonlar fonida Markaziy Osiyo va Janubiy Kavkaz o‘rtasidagi hamkorlik tobora mustahkamlanib, ushbu keng mintaqani mintaqalararo savdo, transport va siyosiy-iqtisodiy hamkorlikning muhim yo‘nalishlaridan biriga aylantirmoqda.

Это станет первым визитом на высшем уровне за последние 23 года. Последний раз глава Узбекистана посещал Грузию в 2003 году.
Активизация контактов Грузии со странами Центральной Азии, включая недавние переговоры Премьер-министра Ираклия Кобахидзе в Кыргызстане и Казахстане, а также предстоящие узбекско-грузинские встречи на высшем уровне, свидетельствует о выходе межрегионального диалога на качественно новый этап.
На этом фоне всё более заметно укрепляется сотрудничество между Центральной Азией и Южным Кавказом, которое постепенно превращает этот регион в один из ключевых маршрутов межрегиональной торговли, транспорта и политико-экономического взаимодействия.