Bu O‘zbekiston Prezidentining so‘nggi 23 yil ichida Gruziyaga amalga oshirayotgan ilk oliy darajadagi tashrifi bo‘ladi. Avvalgi bunday tashrif 2003-yilda bo‘lib o‘tgan.
Gruziyaning Markaziy Osiyo davlatlari bilan aloqalari faollashib borayotgani, jumladan, Bosh vazir Irakliy Kobaxidzening yaqinda Qirg‘iziston va Qozog‘istonda o‘tkazgan muzokaralari, shuningdek, bo‘lajak O‘zbekiston–Gruziya oliy darajadagi uchrashuvlari mintaqalararo muloqot sifat jihatidan yangi bosqichga chiqayotganini ko‘rsatadi.
Bunday jarayonlar fonida Markaziy Osiyo va Janubiy Kavkaz o‘rtasidagi hamkorlik tobora mustahkamlanib, ushbu keng mintaqani mintaqalararo savdo, transport va siyosiy-iqtisodiy hamkorlikning muhim yo‘nalishlaridan biriga aylantirmoqda.

This will be the first top-level visit in 23 years. The last time an Uzbekistan head of state visited Georgia was in 2003.
The intensification of Georgia's contacts with the countries of Central Asia — including Prime Minister Irakli Kobakhidze's recent talks in Kyrgyzstan and Kazakhstan, and the upcoming Uzbekistan–Georgia meetings at the highest level — reflects a qualitatively new stage in the interregional dialogue.
Against this backdrop, cooperation between Central Asia and the South Caucasus is visibly gaining momentum, gradually turning this region into one of the key routes for interregional trade, transport, and political and economic engagement.