Qirg‘izistonga sayyohlar oqimi o‘sishda davom etmoqda
Turizmni rivojlantirish davlat agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, so‘nggi yillardagi o‘sish sur’ati buning yaqqol isbotidir: 2023-yil — 8 millionga yaqin, 2024-yil — 8,6 million, 2025-yil — 10,5 million sayyoh. Prezident Sadir Japarovning ta’kidlashicha, bugungi kunda mamlakatga har yili 13 millionga yaqin kishi tashrif buyurmoqda. Bu mamlakat aholisining o‘zidan deyarli ikki baravar ko‘p bo‘lib, yalpi ichki mahsulotning 4–5 foizga o‘sishiga bevosita hissa qo‘shmoqda.
Shunisi e’tiborga loyiqki, birgina 2026-yilning birinchi yarmida Qirg‘izistonga 1,5 milliondan ortiq O‘zbekiston fuqarosi tashrif buyurgan. Ikki davlat o‘rtasida ichki ID-karta orqali harakatlanish mumkin, bu esa mintaqa aholisi uchun sayohatlarni yanada qulaylashtiradi.

Туристический поток в Кыргызстан продолжает расти
По данным Государственного агентства по развитию туризма, динамика последних лет говорит сама за себя: 2023 год — около 8 млн туристов, 2024 год — 8,6 млн, 2025 год — уже 10,5 млн. По словам Президента Садыра Жапарова, сегодня страну ежегодно посещают порядка 13 млн человек — почти вдвое больше численности самого населения, что даёт прямой вклад в рост ВВП на уровне 4–5%.
Примечательно, что только в первом полугодии 2026 года Кыргызстан посетили более 1,5 млн граждан Узбекистана. Въезд между двумя странами возможен по внутренней ID-карте, что делает поездки особенно удобными для жителей региона.