Qirg‘izistonga sayyohlar oqimi o‘sishda davom etmoqda
Turizmni rivojlantirish davlat agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, so‘nggi yillardagi o‘sish sur’ati buning yaqqol isbotidir: 2023-yil — 8 millionga yaqin, 2024-yil — 8,6 million, 2025-yil — 10,5 million sayyoh. Prezident Sadir Japarovning ta’kidlashicha, bugungi kunda mamlakatga har yili 13 millionga yaqin kishi tashrif buyurmoqda. Bu mamlakat aholisining o‘zidan deyarli ikki baravar ko‘p bo‘lib, yalpi ichki mahsulotning 4–5 foizga o‘sishiga bevosita hissa qo‘shmoqda.
Shunisi e’tiborga loyiqki, birgina 2026-yilning birinchi yarmida Qirg‘izistonga 1,5 milliondan ortiq O‘zbekiston fuqarosi tashrif buyurgan. Ikki davlat o‘rtasida ichki ID-karta orqali harakatlanish mumkin, bu esa mintaqa aholisi uchun sayohatlarni yanada qulaylashtiradi.

According to the State Agency for Tourism Development, the momentum of recent years speaks for itself: 2023 — around 8 million tourists, 2024 — 8.6 million, 2025 — already 10.5 million. According to President Sadyr Japarov, the country now welcomes some 13 million visitors annually — nearly twice its own population — contributing directly to GDP growth of around 4–5%.
Notably, in the first half of 2026 alone, more than 1.5 million citizens of Uzbekistan visited Kyrgyzstan. Travel between the two countries is possible with an internal ID card, making trips particularly convenient for residents of the region.