Choʻlponotada iqtisodiy hamkorlikning yangi yo‘nalishlari muhokama qilindi
6–7-avgust kunlari Choʻlponota shahrida Yevroosiyo hukumatlararo kengashining yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Unda savdoni rivojlantirish, transport aloqalari, sanoat kooperatsiyasi va raqamli hamkorlik masalalari muhokama markazida bo‘ldi.
Yig‘ilishda YEOII mamlakatlari hukumat rahbarlari bilan bir qatorda O‘zbekiston ham kuzatuvchi davlat sifatida ishtirok etdi. Mamlakat delegatsiyasiga Bosh vazir Abdulla Aripov boshchilik qildi.
A. Aripov yig‘ilishda so‘zga chiqib, O‘zbekistonning YEOII mamlakatlari bilan amaliy hamkorligini kengaytirish bo‘yicha qator takliflarni ilgari surdi. Ular jumlasiga elektron hujjatlarni o‘zaro tan olish, “aqlli” transport-bojxona yo‘lagini yaratish, sanoat kooperatsiyasi dasturini tayyorlash va qo‘shma tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlash uchun loyiha ofisini tashkil etish kiradi.
Shuningdek, milliy bandlik platformasini “Chegarasiz ish” tizimi bilan integratsiya qilish, sanoatni “yashil” transformatsiya qilish dasturini ishlab chiqish va turizm sohasini kengaytirish taklif etildi.

6–7 августа в Чолпон-Ате прохошло заседание Евразийского межправительственного совета. В центре обсуждений было развитие торговли, транспортной связанности, промышленной кооперации и цифрового взаимодействия.
Наряду с главами правительств стран ЕАЭС в работе встречи участвовал Узбекистан в качестве государства-наблюдателя. Делегацию страны возглавил Премьер-министр Абдулла Арипов.
Выступая на заседании, А. Арипов обозначил ряд предложений по расширению практического взаимодействия Узбекистана со странами ЕАЭС. В их числе — взаимное признание электронных документов, создание «умного» транспортно-таможенного коридора, подготовка программы промышленной кооперации и учреждение проектного офиса для сопровождения совместных инициатив.
Также предложено интегрировать национальную платформу занятости с системой «Работа без границ», разработать программу «зелёной» трансформации промышленности и расширить туристическое взаимодействие.