Markaziy bank sharhida keltirilgan Migratsiya agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, 1,4 millionga yaqin O‘zbekiston fuqarosi qariyb 40 ta mamlakatda mehnat qilmoqda. Bunda MDH mamlakatlari bo‘yicha ko‘rsatkich 29 foizga kamaygan bo‘lsa, Yevropa mintaqasi bo‘yicha 42 foizga, Sharqiy Osiyo bo‘yicha esa 26 foizga oshgan. Bugungi kunda Yevropa mamlakatlarida 258 ming nafar fuqaro ishlamoqda.
Shartnomaviy baza ham kengaymoqda: O‘zbekiston tashkillashtirilgan mehnat migratsiyasi sohasida 23 ta davlat bilan 48 ta kelishuvga ega bo‘lib, ulardan 18 tasi 2025–2026-yillarda imzolangan. 36 ta mamlakatdagi 325 dan ortiq ish beruvchi va rekruting kompaniyalari bilan hamkorlik yo‘lga qo‘yilgan. AQSh, Italiya, Shvetsiya, Fransiya va Sloveniya tashkillashtirilgan migratsiyaning yangi yo‘nalishlariga aylandi.
Ishga joylashish sifati ham o‘zgarmoqda: 2026-yil boshidan buyon 124,5 ming nafar fuqaro xorijda yuqori haq to‘lanadigan ish o‘rinlariga ega bo‘ldi. Muhandislik, yuqori texnologiyali ishlab chiqarish, sog‘liqni saqlash, “yashil” energetika, transport va logistika sohalarida talab shakllanmoqda. 2030-yilga borib Yevropada ishchi kuchi taqchilligi 7,5–10,5 million kishini tashkil etishi taxmin qilinmoqda.

По данным Агентства миграции, приведённым в обзоре Центрального банка, около 1,4 млн граждан Узбекистана работают почти в 40 странах. При этом показатель по странам СНГ снизился на 29%, тогда как по европейскому региону вырос на 42%, по Восточной Азии — на 26%. В европейских странах сегодня трудятся 258 тысяч граждан.
Расширяется и договорная база: Узбекистан имеет 48 соглашений с 23 государствами в сфере организованной трудовой миграции, из них 18 заключены в 2025–2026 годах. Налажено сотрудничество с более чем 325 работодателями и рекрутинговыми компаниями из 36 стран. Новыми направлениями организованной миграции стали США, Италия, Швеция, Франция и Словения.
Меняется и качество трудоустройства: с начала 2026 года 124,5 тысячи граждан получили высокооплачиваемые рабочие места за рубежом. Спрос формируется в инженерии, высокотехнологичном производстве, здравоохранении, «зелёной» энергетике, транспорте и логистике — к 2030 году дефицит рабочей силы в Европе оценивается в 7,5–10,5 млн человек.