Xelsinkiga amalga oshirilgan ishchi tashrif doirasida MOXI direktori Javlon Vaxabov xalqaro muhitdagi o‘zgarishlar sharoitida Markaziy Osiyo va Janubiy Kavkazda mintaqaviy hamkorlik masalalariga bag‘ishlangan seminarda ishtirok etdi.
Tadbir Gruziya strategik va xalqaro tadqiqotlar jamg‘armasi hamda Finlyandiya xalqaro munosabatlar instituti tomonidan hamkorlikda tashkil etildi.
Seminarda Markaziy Osiyo va Janubiy Kavkaz mamlakatlari, shuningdek, AQSH, Turkiya, Estoniya va Finlyandiyadagi yetakchi tahliliy markazlarning rahbarlari va ekspertlari, jumladan, Martti Axtisaari nomidagi Finlyandiya tinchlik jamg‘armasi hamda Aleksanteri instituti vakillari qatnashdi.
Muhokamalar davomida Markaziy Osiyo va Janubiy Kavkazda mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash, mintaqa davlatlari rahbarlarining Toshkent sammiti yakunlari, global o‘zgarishlarning ikki mintaqa rivojiga ta’siri, shuningdek, yetakchi global va mintaqaviy kuchlarning qiziqishi ortib borayotgan bir sharoitda ko‘p vektorli siyosatning ahamiyatiga alohida e’tibor qaratildi.
Ta’kidlanganidek, hozirgi bosqichda Markaziy Osiyo muvozanatli va pragmatik tashqi siyosatni izchil amalga oshirib, keng doiradagi hamkorlar bilan konstruktiv muloqotni yo‘lga qo‘ymoqda hamda xalqaro jarayonlardagi o‘z rolini mustahkamlab bormoqda.
Ishtirokchilar mintaqa davlatlari Rossiya bilan mustahkam iqtisodiy va gumanitar aloqalarni saqlab qolayotganini, shu bilan birga, ularning eng yirik savdo hamkoriga aylangan Xitoy, shuningdek, AQSH, Yevropa Ittifoqi, Fors ko‘rfazi arab davlatlari hamkorlik kengashi mamlakatlari, Turkiya, Eron, Hindiston, Pokiston va boshqa sheriklar bilan hamkorlikni faol kengaytirayotganini qayd etdilar.
Ekspertlar fikricha, bunday yondashuv Markaziy Osiyoning salohiyatini yanada to‘liq ro‘yobga chiqarish uchun qulay sharoit yaratadi, infratuzilmani modernizatsiya qilish, transport-logistika yo‘laklarini rivojlantirish, investitsiyalarni jalb etish, tashqi iqtisodiy imkoniyatlarni kengaytirish hamda mintaqaning strategik mustaqilligini mustahkamlashga xizmat qiladi.

Жавлон Вахабов принял участие в семинаре в Хельсинки
В рамках рабочего визита в Хельсинки директор МИЦА Жавлон Вахабов принял участие в семинаре, посвященном вопросам регионального сотрудничества в Центральной Азии и на Южном Кавказе в условиях трансформации международной среды.
Мероприятие было организовано Грузинским фондом стратегических и международных исследований (Рондели) совместно с Финским институтом международных отношений.
В семинаре приняли участие руководители и эксперты ведущих аналитических центров стран Центральной Азии и Южного Кавказа, а также США, Турции, Эстонии и Финляндии, включая финский Фонд мира имени Мартти Ахтисаари и Александровский институт.
В ходе дискуссии особое внимание было уделено укреплению регионального сотрудничества в Центральной Азии и на Южном Кавказе, итогам Ташкентского саммита глав государств региона, влиянию глобальных трансформаций на развитие двух регионов, а также значению многовекторной политики в условиях растущего интереса со стороны ведущих мировых и региональных акторов.
Отмечено, что на современном этапе Центральная Азия последовательно проводит сбалансированную и прагматичную внешнюю политику, выстраивая конструктивный диалог с широким кругом партнеров и укрепляя собственную роль в международных процессах.
Участники подчеркнули, что государства региона сохраняют прочные экономические и гуманитарные связи с Россией, одновременно активно расширяя взаимодействие с Китаем, ставшим их крупнейшим торговым партнером, а также с США, Европейским союзом, странами Совета сотрудничества арабских государств Залива, Турцией, Ираном, Индией, Пакистаном и другими партнерами.
По мнению экспертов, такой подход создает благоприятные условия для более полной реализации потенциала Центральной Азии, способствует модернизации инфраструктуры, развитию транспортно-логистических коридоров, привлечению инвестиций, расширению внешнеэкономических возможностей и укреплению стратегической самостоятельности региона.