MOXI direktori Birlashgan Arab Amirliklari tahliliy markazi prezidenti bilan uchrashuv o‘tkazdi
Uchrashuv davomida tomonlar O‘zbekiston va Birlashgan Arab Amirliklarining ilmiy-tadqiqot hamda tahliliy markazlari o‘rtasidagi hamkorlikning bugungi holati va uni yanada chuqurlashtirish istiqbollarini muhokama qildilar.
MOXI direktori Javlon Vaxabov ikki mamlakat tahlil markazlari o‘rtasida tizimli muloqotning o‘zaro anglashuvni mustahkamlash, ekspert almashinuvini kengaytirish va qo‘shma tashabbuslarni ishlab chiqishdagi ahamiyatini ta’kidladi, shuningdek “Markaziy Osiyo – Ko‘rfaz arab davlatlari” formati doirasida o‘zaro hamkorlikni yanada rivojlantirish istiqbollarini alohida qayd etdi.
EPC prezidenti Ebtesam Al-Ketbi, o‘z navbatida, ikki mamlakat tahliliy markazlari o‘rtasidagi hamkorlikni davom ettirish muhimligini alohida ta’kidladi. Ayniqsa, savdo-iqtisodiy munosabatlarni barqaror rivojlantirish hamda hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlarini sifatli ekspert-tahliliy jihatdan ishlab chiqishga bo‘lgan ehtiyoj ortib borayotgani shu hamkorlikning ahamiyatini yanada kuchaytirishi qayd etildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar O‘zbekiston va BAA o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada mustahkamlash yo‘lida amaliy hamda ekspert-tahliliy hamkorlikni davom ettirishga tayyor ekanliklarini tasdiqladilar.

Директор МИЦА провел встречу с президентом эмиратского аналитического центра
14 апреля т.г. состоялась онлайн-встреча директора Международного института Центральной Азии (МИЦА) Жавлона Вахабова с президентом аналитического центра «Emirates Policy Center» (EPC) доктором Эбтесам Аль-Кетби.
В ходе встречи стороны обсудили текущее состояние и перспективы дальнейшего углубления сотрудничества между научно-исследовательскими центрами Узбекистана и ОАЭ.
Директор МИЦА Жавлон Вахабов подчеркнул важность системного диалога между «мозговыми центрами» двух стран для укрепления взаимопонимания, расширения экспертного обмена и выработки совместных инициатив, особо отметив перспективы дальнейшего развития взаимодействия в рамках формата «Центральная Азия – ССАГЗ».
Президент EPC Эбтесам Аль-Кетби, в свою очередь, также отметила значимость продолжения сотрудничества между аналитическими центрами двух стран, особенно в контексте устойчивого развития торгово-экономических отношений и растущей потребности в качественной экспертно-аналитической проработке перспективных направлений сотрудничества.
По итогам встречи стороны подтвердили готовность к продолжению практического и экспертно-аналитического партнерства в интересах дальнейшего укрепления взаимовыгодного сотрудничества между Узбекистаном и ОАЭ.