Joriy yilning 19-20-may kunlari Markaziy Osiyo xalqaro instituti bo‘lim boshlig‘i Qahramon Allaberganov "Rossiya va dunyo: muloqotlar - 2026" 10-xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyasida ishtirok etdi. Novaya realnost," Moskva shahrida bo‘lib o‘tgan.
Tadbir Rossiya Fanlar akademiyasining Ijtimoiy fanlar bo‘yicha ilmiy axborot instituti ko‘magida Kommunikatsiyalarni rivojlantirish milliy tadqiqot instituti tomonidan tashkil etildi.
Forum Rossiya, Ozarbayjon, Armaniston, Belarus, Bolgariya, Gruziya, Serbiya, shuningdek, Markaziy Osiyo davlatlarining ilmiy-tadqiqot va davlat tuzilmalari vakillarini birlashtirdi.
"Rossiya va Markaziy Osiyo: xavfsizlik, siyosat, mintaqaviy integratsiya masalalari" mavzusidagi ekspertlar sessiyasida Q.Allaberganov Markaziy Osiyoda mintaqaviy birdamlikni mustahkamlashga e’tibor qaratdi.
"Mintaqa davlatlari rahbarlarining ishonchli muloqoti va birgalikdagi sa’y-harakatlari tufayli umumiy maqsadlar, vazifalar va ustuvorliklarga ega yagona mintaqa sifatida "Yangi Markaziy Osiyo" shakllanmoqda," - dedi u.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Markaziy Osiyo-Rossiya muloqotining rivojlanishi yuqori darajadagi o‘zaro ishonch va mustahkam asosga tayanadi, mintaqa mamlakatlarining Rossiya bilan munosabatlari esa strategik sheriklik va uzoq muddatli hamkorlik xususiyatiga ega.
Tadbir yakunida ekspertlar Rossiya Federatsiyasi va Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasidagi siyosiy muloqotni chuqurlashtirish, amaliy hamkorlikni kengaytirish va ham ikki tomonlama, ham ko‘p tomonlama darajada sheriklik aloqalarini mustahkamlashning barqaror tendensiyasini qayd etdilar.

Эксперт МИЦА выступил с докладом на международной конференции в Москве
19-20 мая т.г. руководитель отдела Международного института Центральной Азии Кахромон Аллаберганов принял участие в 10-й Международной научно-практической конференции «Россия и мир: диалоги - 2026. Новая реальность», состоявшейся в г. Москве.
Мероприятие было организовано Национальным исследовательским институтом развития коммуникаций при поддержке Института научной информации по общественным наукам Российской академии наук.
Форум объединил представителей научно-исследовательских и государственных структур России, Азербайджана, Армении, Белоруссии, Болгарии, Грузии, Сербии, а также государств Центральной Азии.
В ходе экспертной сессии «Россия и Центральная Азия: вопросы безопасности, политики, региональной интеграции» К. Аллаберганов акцентировал внимание на укреплении региональной консолидации в Центральной Азии.
«Благодаря доверительному диалогу лидеров стран региона и совместным усилиям формируется «Новая Центральная Азия», как единый регион с общими целями, задачами и приоритетами», – отметил он.
По его словам, развитие центральноазиатско-российского диалога опирается на высокий уровень взаимного доверия
и прочную договорно-правовую базу, а отношения стран региона
с Россией носят характер стратегического партнёрства
и долгосрочного сотрудничества.
По итогам мероприятия экспертами была отмечена устойчивая тенденция к углублению политического диалога между РФ и странами Центральной Азии, расширению практического сотрудничества и укреплению партнёрских связей как на двустороннем, так и на многостороннем уровнях.