MOXI eksperti Shanxaydagi O‘zbekiston–Xitoy forumida ishtirok etdi
Joriy yilning 6–7-iyun kunlari Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) direktorining o‘rinbosari Sh. Fayziyev Shanxay shahrida «O‘zbekiston–Xitoy munosabatlarining yangi bosqichi: umumiy qarash va umumiy kelajak» mavzusida o‘tkazilgan «Top-20» O‘zbekiston–Xitoy tahlil markazlari forumida ishtirok etdi.
Tadbir Shanxay xorijiy tillar universiteti (ShXTU) huzuridagi Shanxay global boshqaruv va xalqaro mintaqashunoslik akademiyasi hamda «Taraqqiyot strategiyasi» markazi (O‘zbekiston) tomonidan tashkil etildi.
Forum ishida O‘zbekiston va Xitoyning yetakchi tahlil markazlari hamda ilmiy-tadqiqot muassasalari ekspertlari qatnashdi. Xitoy tomonidan Shanxay ijtimoiy fanlar akademiyasi, Xitoy xalqaro tadqiqotlar instituti, Pekin universiteti, Fudan universiteti va Sharqiy Xitoy pedagogika universiteti vakillari ishtirok etdi. O‘zbekiston tomonidan esa «Taraqqiyot strategiyasi» markazi, MOXI, SMTI, TASMXT, PIM, JIDU, IIV Akademiyasi va TDSHU vakillari qatnashdi.
Muhokamalar davomida ikki mamlakat ekspertlari O‘zbekiston–Xitoy hamkorligining bugungi holati va rivojlanish istiqbollarini, shuningdek mintaqaviy o‘zaro bog‘liqlikni yanada mustahkamlash hamda «Markaziy Osiyo – Xitoy» formati doirasidagi hamkorlik mexanizmlarini takomillashtirish masalalarini muhokama qildilar.
Sh. Fayziyev o‘z nutqida Markaziy Osiyoda ishonchning mustahkamlanishi, o‘zaro bog‘liqlikning ortishi va mintaqaviy muvofiqlashtirishning barqaror mexanizmlari shakllanishi bilan kechayotgan sifat jihatidan yangi transformatsiya jarayoni kuzatilayotganini ta’kidladi.
Ochiq siyosiy muloqot va mintaqa davlatlarining birgalikdagi sa’y-harakatlari tufayli «Yangi Markaziy Osiyo» umumiy manfaatlar, yaxshi qo‘shnichilik va mushtarak taraqqiyot makoni sifatida shakllanayotgani alohida qayd etildi.
Shuningdek, O‘zbekiston–Xitoy munosabatlarining har tomonlama va har qanday sharoitga mos strategik sheriklik darajasiga olib chiqilgani ta’kidlandi. Mazkur format savdo-iqtisodiy, transport-logistika, innovatsion va gumanitar sohalardagi hamkorlikni yanada chuqurlashtirish uchun qo‘shimcha imkoniyatlar yaratishi qayd etildi.
Shu bilan birga, «Markaziy Osiyo – Xitoy» formatidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish uchun katta salohiyat mavjudligi ta’kidlandi. Ushbu format ishlab chiqarish kooperatsiyasini kengaytirish, ta’minot zanjirlarini mustahkamlash, malakali kadrlar tayyorlash, shuningdek ta’lim va ilmiy hamkorlikni rivojlantirishning muhim mexanizmi sifatida e’tirof etildi.
Forum davomida xitoylik ekspertlar O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlar va mamlakatning mintaqaviy jarayonlardagi roli ortib borayotganiga yuqori baho berdilar. Ishtirokchilar izchil yaxshi qo‘shnichilik siyosati tufayli mintaqa Yevrosiyoning eng barqaror va jadal rivojlanayotgan makonlaridan biri sifatida o‘z o‘rnini mustahkamlab borayotganini ta’kidladilar.
Ekspertlar gumanitar hamkorlik, akademik mobillik va qo‘shma tadqiqot loyihalarini rivojlantirish masalalariga ham alohida e’tibor qaratdilar. Shu munosabat bilan ikki mamlakat ekspert hamjamiyatlari o‘rtasidagi hamkorlik uzoq muddatli sheriklikning muhim qismi ekani qayd etildi.
O‘zbekiston–Xitoy yetakchi tahlil markazlari forumi O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi yuqori darajadagi ekspert muloqotining yangi maydoni hisoblanadi. Forum 2025-yil dekabr oyida Shanxay xorijiy tillar universiteti huzuridagi Shanxay global boshqaruv va xalqaro mintaqashunoslik akademiyasi hamda «Taraqqiyot strategiyasi» markazi tomonidan tashkil etilgan.
Mazkur maydonning asosiy vazifasi ekspert hamkorligini rivojlantirish, qo‘shma tadqiqotlarni qo‘llab-quvvatlash hamda ikki tomonlama va ko‘p tomonlama formatlarda O‘zbekiston–Xitoy hamkorligini kengaytirish bo‘yicha amaliy tavsiyalar ishlab chiqishdan iborat.

Эксперт МИЦА на Узбекско-китайском форуме в Шанхае
6–7 июня т.г. заместитель директора Международного института Центральной Азии (МИЦА) Ш. Файзиев принял участие в Узбекско-китайском форуме аналитических центров «Топ-20», который прошёл в г. Шанхае под названием «Новый этап в узбекско-китайских отношениях: общее видение и общее будущее».
Организаторами мероприятия выступили Шанхайская академия глобального управления и международного регионоведения при Шанхайском университете иностранных языков (ШУИЯ) и Центр «Стратегия развития» (Узбекистан).
В работе форума приняли участие эксперты ведущих аналитических центров и исследовательских структур Узбекистана и Китая. С китайской стороны были представлены Шанхайская академия общественных наук, Китайский институт международных исследований, Пекинский, Фуданьский и Восточно-Китайский педагогический университеты, с узбекской – Центр «Стратегия развития», МИЦА, ИСМИ, ЦВИМИ, ЦПР, УМЭД, Академия МВД и ТашГУВ.
В ходе дискуссий эксперты двух стран обсудили текущее состояние и перспективы развития узбекско-китайского сотрудничества, а также вопросы дальнейшего укрепления региональной взаимосвязанности и механизмов взаимодействия в рамках формата «Центральная Азия – Китай».
В своем выступлении Ш. Файзиев отметил, что в Центральной Азии происходит качественная трансформация, сопровождающаяся укреплением доверия, ростом взаимосвязанности и формированием устойчивых механизмов региональной координации.
Подчёркнуто, что благодаря открытому политическому диалогу и совместным усилиям государств региона формируется «Новая Центральная Азия» как пространство общих интересов, добрососедства и совместного развития.
Особое внимание также было уделено динамичному развитию узбекско-китайских отношений, выведенных на уровень всепогодного всестороннего стратегического партнерства. Отмечено, что данный формат создаёт дополнительные возможности для углубления взаимодействия в торгово-экономической, транспортно-логистической, инновационной и гуманитарной сферах.
Наряду с этим отмечен значительный потенциал дальнейшего развития сотрудничества в формате «Центральная Азия – Китай», который выступает важным механизмом расширения производственной кооперации, укрепления цепочек поставок, подготовки квалифицированных кадров, а также развития образовательного и научного взаимодействия.
В ходе форума китайские эксперты дали высокую оценку проводимым в Узбекистане реформам и растущей роли страны в региональных процессах. Участники подчеркнули, что благодаря последовательной политике добрососедства регион укрепляет позиции одного из стабильных и динамично развивающихся пространств Евразии.
Отдельное внимание эксперты уделили развитию гуманитарного сотрудничества, академической мобильности и совместных исследовательских проектов. В этой связи подчёркнута важность взаимодействия между экспертными сообществами двух стран как одного из ключевых элементов долгосрочного партнёрства.
Узбекско-китайский форум ведущих аналитических центров является новой площадкой экспертного диалога высокого уровня между Узбекистаном и Китаем. Форум учрежден в декабре 2025 г. Шанхайской академией глобального управления и международного регионоведения при ШУИЯ и Центром «Стратегия развития».
Ключевой задачей площадки является развитие экспертного взаимодействия, поддержка совместных исследований и выработка практических рекомендаций по расширению узбекско-китайского сотрудничества в двустороннем и многостороннем форматах.