MOXI va IMEMO ekspertlari o‘rtasida onlayn munozara bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 17-aprel kuni Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) ditektori Javlon Vaxabov hamda Rossiya Fanlar akademiyasining Jahon iqtisodiyoti va xalqaro munosabatlar instituti (IMEMO) ekspertlari o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Suhbat avvalida MOXI direktori IMEMO vakillarini Institut tashkil etilganining 70 yilligi bilan tabriklab, uning xalqaro tadqiqotlar va ekspert-tahliliy faoliyatni rivojlantirishdagi muhim o‘rnini qayd etdi.
Uchrashuv davomida tomonlar O‘zbekiston va Rossiya tahliliy markazlari o‘rtasidagi hamkorlikning bugungi holati hamda uni yanada chuqurlashtirish istiqbollarini, shuningdek, MOXI va IMEMO o‘rtasidagi Hamkorlik to‘g‘risidagi bitimni amalga oshirishning amaliy jihatlarini muhokama qildilar.
Ekspertlar ikki mamlakat tahliliy tuzilmalari o‘rtasidagi faol va tizimli muloqot muhim ahamiyat kasb etishini alohida ta’kidladilar. Mazkur muloqot o‘zaro anglashuvni mustahkamlash, ekspert almashinuvini kengaytirish va yangi qo‘shma tashabbuslarni ishlab chiqishga xizmat qiladi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha tomonlar O‘zbekiston va Rossiya hamkorligini yanada mustahkamlashga qaratilgan amaliy hamda ekspert-tahliliy hamkorlikni davom ettirishga tayyor ekanliklarini tasdiqladilar.

Эксперты МИЦА и ИМЭМО провели онлайн-дискуссию
17 апреля т.г. состоялась встреча директора Международного института Центральной Азии (МИЦА) Жавлона Вахабова с экспертами Института мировой экономики и международных отношений РАН (ИМЭМО).
В начале беседы директор МИЦА поздравил представителей ИМЭМО с 70-летием со дня основания Института, отметив его значимую роль в развитии международных исследований и экспертно-аналитической работы.
В ходе встречи стороны обсудили текущее состояние и перспективы дальнейшего углубления сотрудничества между аналитическими центрами Узбекистана и России, а также практические аспекты реализации Соглашения о сотрудничестве между МИЦА и ИМЭМО.
Эксперты подчеркнули значимость активного и системного диалога между аналитическими структурами двух стран, который способствует укреплению взаимопонимания, расширению научно-исследовательского обмена и выработке новых совместных инициатив.
По итогам встречи стороны подтвердили готовность к продолжению практического и экспертно-аналитического сотрудничества, направленного на дальнейшее укрепление узбекско-российского взаимодействия.