MOXI va QSTI rahbarlari muzokaralar o‘tkazdi
Joriy yilning 17-aprel kuni Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) direktori Javlon Vaxabov Qozog‘iston strategik tadqiqotlar institute (QSTI) direktori Jandos Shaymardanov bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Suhbat chog‘ida tomonlar O‘zbekiston-Qozog‘iston hamkorligining bugungi holati va uni rivojlantirish istiqbollari, mamlakatlarning mintaqaviy maydonlardagi o‘zaro hamkorligi yuzasidan fikr almashdilar. Ikki tomonlama munosabatlarni mustahkamlashda ikki mamlakat ekspertlar muloqotining roliga alohida e’tibor qaratildi.
Direktor J.Vaxabov Qozog‘iston Prezidentining Buxoro shahriga tashrifi yakunlari va O‘zbekiston rahbari bilan bo‘lib o‘tgan muzokaralar strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini rivojlantirishga yangi sur’at bag‘ishlaganini ta’kidladi. O‘zbekiston-Qozog‘iston hamkorligining bugungi dinamikasi tobora barqaror tus olayotgani, bu Markaziy Osiyoning o‘zaro bog‘liqligini mustahkamlashga ijobiy ta’sir ko‘rsatayotgani ta’kidlandi.
O‘z navbatida, J.Shaymardanov ikki davlat rahbarlarining ishonchli muloqoti ikki tomonlama sheriklikni chuqurlashtirish va kengaytirishga xizmat qilayotganini, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, transport-logistika, madaniy-gumanitar sohalardagi hamkorlikni izchil kengaytirishga turtki berayotganini ta’kidladi. Bu orqali mintaqaviy hamkorlik mustahkamlanayotgani, Markaziy Osiyoning barqarorligi oshayotgani ta’kidlandi.
Uchrashuv yakunida tomonlar joriy yilda bo‘lib o‘tadigan qo‘shma tadbirlar, jumladan, ikki va ko‘p tomonlama hamkorlikning dolzarb masalalari bo‘yicha tematik konferensiyalar va ekspert muhokamalarini o‘tkazish masalalarini muhokama qildilar.

Руководители МИЦА и КИСИ провели переговоры
17 апреля с.г. директор Международного института Центральной Азии (МИЦА) Жавлон Вахабов провел встречу с директором Казахстанского института стратегических исследований (КИСИ) Жандосом Шаймардановым.
В ходе беседы стороны обменялись мнениями о текущем состоянии и перспективах развития узбекско-казахстанского сотрудничества, взаимодействия стран на региональных площадках. Особое внимание было уделено роли экспертного диалога двух стран в укреплении двусторонних отношений.
Директор Ж. Вахабов отметил, что итоги визита Президента Казахстана в г. Бухару и состоявшиеся переговоры с Главой Узбекистана придали новый импульс развитию стратегического партнёрства и союзнических отношений. Было подчеркнуто, что современная динамика узбекского-казахстанского сотрудничества приобретает всё более устойчивый характер, что позитивно сказывается на укреплении взаимосвязанности Центральной Азии.
В свою очередь Ж. Шаймарданов подчеркнул, что доверительный диалог лидеров двух стран содействует углублению и расширению двустороннего партнерства, придавая импульс последовательному расширению сотрудничества в торгово-экономической, инвестиционной, транспортно-логистической, культурно-гуманитарной сферах. Отмечено, что благодаря этому укрепляется региональное сотрудничество, повышается устойчивость и субъектность Центральной Азии.
В завершение встречи стороны обсудили предстоящие совместные мероприятия на текущий год, в том числе проведение тематических конференций и экспертных обсуждений по актуальным вопросам двустороннего и многостороннего сотрудничества.