MOXI va QSTI rahbarlari muzokaralar o‘tkazdi
Joriy yilning 17-aprel kuni Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) direktori Javlon Vaxabov Qozog‘iston strategik tadqiqotlar institute (QSTI) direktori Jandos Shaymardanov bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Suhbat chog‘ida tomonlar O‘zbekiston-Qozog‘iston hamkorligining bugungi holati va uni rivojlantirish istiqbollari, mamlakatlarning mintaqaviy maydonlardagi o‘zaro hamkorligi yuzasidan fikr almashdilar. Ikki tomonlama munosabatlarni mustahkamlashda ikki mamlakat ekspertlar muloqotining roliga alohida e’tibor qaratildi.
Direktor J.Vaxabov Qozog‘iston Prezidentining Buxoro shahriga tashrifi yakunlari va O‘zbekiston rahbari bilan bo‘lib o‘tgan muzokaralar strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini rivojlantirishga yangi sur’at bag‘ishlaganini ta’kidladi. O‘zbekiston-Qozog‘iston hamkorligining bugungi dinamikasi tobora barqaror tus olayotgani, bu Markaziy Osiyoning o‘zaro bog‘liqligini mustahkamlashga ijobiy ta’sir ko‘rsatayotgani ta’kidlandi.
O‘z navbatida, J.Shaymardanov ikki davlat rahbarlarining ishonchli muloqoti ikki tomonlama sheriklikni chuqurlashtirish va kengaytirishga xizmat qilayotganini, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, transport-logistika, madaniy-gumanitar sohalardagi hamkorlikni izchil kengaytirishga turtki berayotganini ta’kidladi. Bu orqali mintaqaviy hamkorlik mustahkamlanayotgani, Markaziy Osiyoning barqarorligi oshayotgani ta’kidlandi.
Uchrashuv yakunida tomonlar joriy yilda bo‘lib o‘tadigan qo‘shma tadbirlar, jumladan, ikki va ko‘p tomonlama hamkorlikning dolzarb masalalari bo‘yicha tematik konferensiyalar va ekspert muhokamalarini o‘tkazish masalalarini muhokama qildilar.

IICA and KISI Directors Hold Talks
On April 17, the International Institute for Central Asia (IICA) Director Javlon Vakhabov met with Zhandos Shaimardanov, Director of the Kazakhstan Institute for Strategic Studies (KISI).
The meeting focused on the current state and future trajectory of Uzbekistan–Kazakhstan cooperation, including interaction on regional platforms. Particular attention was given to the role of expert dialogue in strengthening bilateral ties.
IICA Director Javlon Vakhabov noted that the recent visit of Kazakhstan’s President to Bukhara and his talks with the President of Uzbekistan have given new momentum to the development of strategic partnership and allied relations. He stressed that the current dynamics of cooperation between the two countries are becoming increasingly more sustainable, contributing to stronger regional connectivity across Central Asia.
In turn, Jandos Shaimardanov highlighted that the trust-based dialogue between the two leaders continues to deepen bilateral cooperation, driving progress across trade, investment, transport and logistics, and cultural and humanitarian exchanges. This, he noted, is also strengthening regional cooperation and enhancing Central Asia’s stability.
The meeting concluded with a discussion of upcoming joint activities for the year, including thematic conferences and expert-level discussions on key issues of bilateral and multilateral cooperation.