MOXIda "Markaziy Osiyo - Koreya" forumi Kotibiyati rahbariyati bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Suhbat chog‘ida "Markaziy Osiyo - Koreya" formatidagi hududlararo hamkorlikning bugungi holati va uni rivojlantirish istiqbollari, shuningdek, Kotibiyatning MOXI bilan hamkorligini kengaytirish masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Direktor J.Vahobov Koreya Respublikasining Markaziy Osiyo davlatlari bilan o‘zaro hamkorligi izchil rivojlanib borayotganini qayd etib, 2007-yildan buyon rivojlanib kelayotgan va hamkorlikning keng ko‘lamli yo‘nalishlarini qamrab olgan formatning institutsional barqarorligini ta’kidladi.
Savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy sheriklik, texnologik hamkorlik, inson kapitalini rivojlantirish va madaniy-gumanitar aloqalarni kengaytirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
O‘z navbatida, Kim Yon Uk Markaziy Osiyo Koreya Respublikasi tashqi siyosiy strategiyasining muhim yo‘nalishi sifatida qaralishini ta’kidlab, O‘zbekistonning mintaqaviy birlikni mustahkamlash va "Markaziy Osiyo - Koreya" formatini ilgari surishdagi roli ortib borayotganini ta’kidladi.
Formatni, shu jumladan qo‘shma tadbirlar o‘tkazish va bo‘lajak yetakchilar sammitiga tayyorgarlik ko‘rish orqali ekspert-tahliliy qo‘llab-quvvatlash muhimligi qayd etildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar hamkorlikni yanada rivojlantirish, ekspertlar muloqotini kengaytirish va qo‘shma tashabbuslarni amalga oshirishdan o‘zaro manfaatdor ekanliklarini tasdiqladilar.

IICA Hosts Meeting with Leadership of the Central Asia–Korea Forum Secretariat
On May 13, the International institute for Central Asia (IICA) Director Javlon Vakhabov held a meeting with Kim Yong-uk, newly appointed Director of the Secretariat of the Central Asia–Republic of Korea Cooperation Forum.
The sides exchanged views on the current state and future development of interregional cooperation within the Central Asia–Korea format, as well as ways to expand cooperation between the Secretariat and IICA.
Javlon Vakhabov highlighted the steady momentum in the Republic of Korea's engagement with Central Asian states and noted the institutional resilience of the format, which has been developing since 2007 and now spans a broad range of cooperation areas.
Particular attention was given to trade, economic and investment partnership, technological cooperation, human capital development, and the expansion of cultural and humanitarian ties.
In turn, Kim Yong-uk stressed that Central Asia is viewed as an important priority in the Republic of Korea's foreign policy strategy, noting Uzbekistan's growing role in strengthening regional unity and advancing the Central Asia–Korea format.
The sides also noted the importance of expert and analytical support for the format, including through joint events and preparations for the upcoming leaders' summit.
Following the meeting, both sides reaffirmed their mutual interest in further developing the partnership, expanding expert dialogue, and implementing joint initiatives.