MOXIda "Markaziy Osiyo - Koreya" forumi Kotibiyati rahbariyati bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Suhbat chog‘ida "Markaziy Osiyo - Koreya" formatidagi hududlararo hamkorlikning bugungi holati va uni rivojlantirish istiqbollari, shuningdek, Kotibiyatning MOXI bilan hamkorligini kengaytirish masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Direktor J.Vahobov Koreya Respublikasining Markaziy Osiyo davlatlari bilan o‘zaro hamkorligi izchil rivojlanib borayotganini qayd etib, 2007-yildan buyon rivojlanib kelayotgan va hamkorlikning keng ko‘lamli yo‘nalishlarini qamrab olgan formatning institutsional barqarorligini ta’kidladi.
Savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy sheriklik, texnologik hamkorlik, inson kapitalini rivojlantirish va madaniy-gumanitar aloqalarni kengaytirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
O‘z navbatida, Kim Yon Uk Markaziy Osiyo Koreya Respublikasi tashqi siyosiy strategiyasining muhim yo‘nalishi sifatida qaralishini ta’kidlab, O‘zbekistonning mintaqaviy birlikni mustahkamlash va "Markaziy Osiyo - Koreya" formatini ilgari surishdagi roli ortib borayotganini ta’kidladi.
Formatni, shu jumladan qo‘shma tadbirlar o‘tkazish va bo‘lajak yetakchilar sammitiga tayyorgarlik ko‘rish orqali ekspert-tahliliy qo‘llab-quvvatlash muhimligi qayd etildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar hamkorlikni yanada rivojlantirish, ekspertlar muloqotini kengaytirish va qo‘shma tashabbuslarni amalga oshirishdan o‘zaro manfaatdor ekanliklarini tasdiqladilar.

В МИЦА состоялась встреча с руководством Секретариата Форума «Центральная Азия – Корея»
13 мая с.г. директор Международного института Центральной Азии (МИЦА) Жавлон Вахабов провёл встречу с вновь назначенным директором Секретариата Форума сотрудничества «Центральная Азия – Республика Корея» Ким Ён Уком.
В ходе беседы стороны обменялись мнениями по текущему состоянию и перспективам развития межрегионального сотрудничества в формате «Центральная Азия – Корея», а также по вопросам расширения сотрудничества Секретариата с МИЦА.
Директор Ж. Вахабов отметил поступательную динамику взаимодействия Республики Корея с государствами Центральной Азии и подчеркнул институциональную устойчивость формата, развивающегося с 2007 г. и охватывающего широкий спектр направлений сотрудничества.
Отдельное внимание было уделено вопросам торгово-экономического и инвестиционного партнёрства, технологического сотрудничества, развития человеческого капитала и расширения культурно-гуманитарных связей.
В свою очередь Ким Ён Ук подчеркнул, что Центральная Азия рассматривается в качестве важного направления внешнеполитической стратегии Республики Корея, отметив возрастающую роль Узбекистана в укреплении регионального единства и продвижении формата «Центральная Азия – Корея».
Отмечена значимость экспертно-аналитического сопровождения формата, в том числе через проведение совместных мероприятий и подготовку к предстоящему саммита лидеров.
По итогам встречи стороны подтвердили взаимную заинтересованность в дальнейшем развитии партнёрства, расширении экспертного диалога и реализации совместных инициатив.