MOXIda Xitoyning inson huquqlari bo‘yicha yetakchi tahliliy markazlari ekspertlari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Markaziy Osiyo xalqaro institutida (MOXI) Inson huquqlari bo‘yicha Xitoy taraqqiyot jamg‘armasi boshqaruvi raisi o‘rinbosari va bosh kotibi Li Xunkuy boshchiligidagi Xitoy delegatsiyasi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Tomonlar O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasida inson huquqlari sohasidagi hamkorlikning bugungi holati va istiqbollari yuzasidan fikr almashdilar, shuningdek, O‘zbekiston va Xitoy tahliliy markazlari o‘rtasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish imkoniyatlarini muhokama qildilar.
MOXI direktori Javlon Vaxabov delegatsiya a’zolarini institut faoliyati, uning maqsad va vazifalari bilan tanishtirdi, shuningdek, Markaziy Osiyoda hamkorligining hozirgi jarayonlari va mintaqa davlatlarining "Markaziy Osiyo plyus" platformasi doirasidagi rivojlanib borayotgan o’zaro aloqalarining ustuvor yo‘nalishlarini yoritib o‘tdi.
O‘z navbatida, Li Xunkuy O‘zbekistonda erishilgan ijtimoiy-iqtisodiy o‘zgarishlarni va O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi sheriklikni rivojlantirish natijalarini yuqori baholab, ikki davlat rahbarlarining hissasini alohida ta’kidladi.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin o‘rtasidagi ishonchli munosabatlar ikki tomonlama aloqalarni har tomonlama strategik sheriklik darajasiga ko‘tarishda muhim ahamiyat kasb etgani ta’kidlandi.
Delegatsiya rahbari O‘zbekistonda aholining ehtiyojmand qatlamlarini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan islohotlar natijasida kambag‘allik darajasi qariyb 35 foizdan 5,8 foizgacha pasayganini alohida ta’kidladi.
Shu bilan birga, Xitoy Ijtimoiy fanlar akademiyasi huzuridagi Xalqaro huquq instituti direktori Lyu Xuaven O‘zbekiston va Xitoyning tahliliy tuzilmalari o‘rtasidagi aloqalarni yanada mustahkamlash istiqbollarini qayd etdi.
Inson huquqlarini ta’minlashning muhim asosi hisoblangan kambag‘allikni qisqartirish, qishloq hududlarini rivojlantirish va ta’lim tizimini modernizatsiya qilish masalalari bo‘yicha qo‘shma tadqiqotlar o‘tkazish hamkorlikning salohiyatli yo‘nalishlari sifatida qayd etildi.

В МИЦА состоялась встреча с экспертами ведущих китайских аналитических центров
В Международном институте Центральной Азии (МИЦА) прошла встреча с делегацией Китая во главе с заместителем председателя правления и генеральным секретарём Китайского фонда развития прав человека Ли Хункуем.
Стороны обменялись мнениями о текущем состоянии и перспективах сотрудничества между Узбекистаном и КНР в сфере прав человека, а также обсудили возможности налаживания партнерства между аналитическими центрами двух стран.
В начале беседы Жавлон Вахабов ознакомил членов делегации с деятельностью МИЦА, его целями и задачами, а также представил подробную информацию о современных процессах сотрудничества в Центральной Азии и взаимодействии государств региона в рамках платформы «ЦА+».
В свою очередь, Ли Хункуй высоко оценил достигнутые в Узбекистане социально-экономические преобразования и результаты развития партнёрства между Ташкентом и Пекином, особо подчеркнув вклад лидеров двух стран.
Отмечено, что доверительные отношения между Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым и Председателем КНР Си Цзиньпином сыграли ключевую роль в выводе двусторонних связей на уровень всепогодного всестороннего стратегического партнёрства.
Глава делегации особо выделил достижения проводимых в Узбекистане реформ, направленных на адресную поддержку нуждающихся слоёв населения, благодаря которым уровень бедности снизился с почти 35% до 5,8%.
Наряду с этим директор Института международного права при Китайской академии общественных наук Лю Хуавэнь отметил перспективность дальнейшего укрепления связей между аналитическими структурами Узбекистана и Китая.
В качестве потенциальных направлений сотрудничества были выделены проведение совместных исследований по вопросам сокращения бедности, развития сельских территорий и модернизации системы образования, которые рассматриваются как важная основа обеспечения прав человека.
В завершение встречи стороны подтвердили готовность к дальнейшему углублению практического сотрудничества, включая организацию рабочих визитов и экспертных дискуссий как в двустороннем формате, так и на многосторонних площадках.