MOXI direktorining "Markaziy Osiyo va Afg‘oniston: mintaqaviy hamkorlikning yangi bosqichi sari" sessiyasidagi nutqi
(2025-yil 15-16-avgust, Ostona)
Avvalo, bugungi xalqaro anjumanning tashkil etilgani uchun samimiy minnatdorlik bildirishga ijozat bergaysiz. Men ushbu tadbirda ikkinchi bor ishtirok etyapman va mintaqaviy hamkorlik, mamlakatlarimizning barqaror taraqqiyoti va xavfsizligiga oid muhim masalalarni muhokama qilish imkoniyatiga ega bo‘lganimdan mamnunman.
1. Bugungi kun tartibiga o‘tib, muhokama qilinayotgan mavzuning alohida ahamiyatini ta’kidlamoqchiman. Biz chuqur geosiyosiy o‘zgarishlar davrida yashamoqdamiz va shu fonda Markaziy Osiyo o‘zining strategik joylashuvi tufayli ham, davlatlarimizda yuz berayotgan keng ko‘lamli ichki o‘zgarishlar tufayli ham yana xalqaro e’tibor markaziga aylanmoqda.
Bu borada mintaqaviy hamkorlik, ayniqsa, Afg‘oniston bilan hamkorlik hal qiluvchi ahamiyatga ega. Bu nafaqat mintaqaning geosiyosiy ahamiyati, balki transchegaraviy tahdidlarga, jumladan, xavfsizlik va barqaror rivojlanish sohalaridagi muammolarga birgalikda javob berish zarurati bilan ham bog‘liq.
Afsuski, xalqaro hamjamiyat hozircha Tolibon hukumatiga nisbatan yagona va kelishilgan siyosatni ishlab chiqishga muvaffaq bo‘lmadi. Shu bilan birga, bir qator davlatlar allaqachon Tolibonni de-yure qonuniy bo‘lmasa-da, Afg‘onistondagi de-fakto amaldagi boshqaruv tuzilmasi sifatida ko‘rib chiqmoqda. Iqtisodiy manfaatlari va xavfsizligi mintaqadagi barqarorlikka bevosita bog‘liq bo‘lgan qo‘shni davlatlarning aksariyati Kobul bilan pragmatik hamkorlik yo‘lini tanladi.
So‘nggi to‘rt yil ichida toliblar o‘z diplomatlarini Xitoy, Rossiya, Qatar, Turkiya, Pokiston, Eron va BAA kabi bir qator mamlakatlarga yubordi. Rossiya "Tolibon" harakati boshchiligidagi Afg‘oniston Islom Amirligini rasman tan olgan birinchi davlat bo‘ldi. Xitoy birinchi bo‘lib Afg‘oniston yangi ma’muriyati tomonidan tayinlangan elchini rasman qabul qildi. Hatto ilgari Tolibonning hokimiyat tepasiga kelishidan jiddiy xavotir bildirgan Hindiston ham bugun Afg‘onistondagi infratuzilma tashabbuslarini qayta tiklamoqda va yaqin kelajakda Kobulda o‘z elchixonasini to‘liq ochishi mumkin.
1. Markaziy Osiyo mamlakatlari ham dastlabki kunlardan boshlab butun mintaqa barqarorligi va taraqqiyotini ta’minlash maqsadida Afg‘onistonning yangi hukumati bilan muloqot va hamkorlikni rivojlantirmoqda - savdo va infratuzilmadan tortib ta’lim va gumanitar yordamgacha bo‘lgan sohalarda.
Turkmaniston birinchilardan bo‘lib ikki tomonlama savdo va infratuzilma loyihalarini ishga tushirib, hamkorlikni tikladi. Tojikiston Afg‘onistondagi ichki vaziyatga nisbatan qat’iy siyosiy pozitsiyani saqlab qolgan holda, elektr energiyasi yetkazib berishni davom ettirmoqda va savdo aloqalarini ma’lum darajada qo‘llab-quvvatlamoqda. Qozog‘iston va Qirg‘iziston "Tolibon"ni o‘zlarining milliy terroristik tashkilotlar ro‘yxatidan chiqarib tashladi hamda iqtisodiy va gumanitar hamkorlikni rivojlantirmoqda.
O‘z navbatida, O‘zbekiston 2017-yildan boshlab Afg‘onistonni faqat tahdid manbai sifatida qabul qilishdan voz kechib, ishonch va hamkorlikka asoslangan hamkorlik siyosatiga o‘tdi. Barqaror va o‘zaro bog‘langan Afg‘oniston butun mintaqaga foyda keltiradi - u yangi bozorlar, savdo yo‘llari va o‘sib borayotgan ishchi kuchiga yo‘l ochadi. Bu pragmatik yondashuv chet el qo‘shinlari olib chiqib ketilgandan keyin ham davom ettirildi.
Mamlakatimiz Afg‘onistonga Markaziy Osiyoning ajralmas qismi sifatida qaraydi va tashqi siyosatini "o‘zaro bog‘liqlik orqali barqarorlik" tamoyiliga muvofiq olib boradi. Bu yondashuv yaxshi qo‘shnichilik, suverenitetni hurmat qilish va ichki ishlarga aralashmaslikka asoslangan bo‘lib, O‘zbekistonning tinch, barqaror va iqtisodiy jihatdan barqaror Afg‘onistonni izchil qo‘llab-quvvatlashini aks ettiradi.
Kobuldagi yangi hokimiyat ham barcha qo‘shni davlatlar va xalqaro tashkilotlar bilan tinch hamkorlik qilishga tayyorligini namoyish etmoqda. Biroq, Tolibonning mamlakatda ma’lum darajadagi barqarorlikni ta’minlashga qodir bo‘lgan mas’uliyatli siyosiy kuch sifatida harakat qilishga qaratilgan ko‘plab sa’y-harakatlari xalqaro hamjamiyat tomonidan hali yetarlicha e’tirof etilmagan.
Bir qator ijobiy o‘zgarishlarni qayd etish muhim: BMT hisobotlariga ko‘ra, zo‘ravonlik darajasi pasaygan, logistika yaxshilangan, korrupsiyaga qarshi choralar ko‘rilgan va afyun ishlab chiqarish 95 foizga qisqargan. Bundan tashqari, Afg‘onistonda toliblar hokimiyatga kelganidan beri terrorizm darajasi sezilarli darajada pasaydi.
Iqtisodiyot va tinchlik instituti tomonidan tayyorlangan Global terrorizm indeksining 12-nashriga ko‘ra, Afg‘oniston ketma-ket ikkinchi yil terrorizmdan eng ko‘p jabr ko‘rgan besh mamlakat qatoriga kirmadi va 2025-yilda to‘qqizinchi o‘rinni egalladi.
Tashqi va tranzit savdosida ham o‘sish qayd etildi. 2023-2024-yillarda Afg‘onistonda yalpi ichki mahsulotning sezilarli o‘sishi qayd etildi - 2,7 foiz, bu 2019-yildan beri birinchi sezilarli o‘sishdir. 2024-yil iyul oyida e’lon qilingan BMT hisobotiga ko‘ra, toliblar byudjet tushumlarini sezilarli darajada oshirishga muvaffaq bo‘lgan. Afg‘oniston daromadlar boshqarmasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2023-yil 21-martdan 2024-yil 20-martgacha bo‘lgan davrda Tolibonning jami rasmiy daromadlari taxminan 3 milliard dollarga yetgan. AQSH dollari - o‘tgan moliya yiliga nisbatan 30% ga o‘sish (2,2 mlrd. AQSH).
Shu bilan birga, bugungi kunda Afg‘oniston, ayniqsa, xalqaro yordamning kamayishi tufayli chuqurlashib borayotgan gumanitar inqirozni boshdan kechirmoqda. Joriy yilning may oyi holatiga ko‘ra, Afg‘oniston bo‘yicha gumanitar ehtiyojlar va javob choralari rejasi (2025) talab qilinadigan 2,42 milliard AQSH dollarining atigi 16 foizini moliyalashtirgan. Vaziyat qochqinlarning ommaviy qaytishi bilan yanada og‘irlashmoqda - BMT ma’lumotlariga ko‘ra, 2023-yildan beri ularning soni 3,4 million kishidan oshdi. Yevropa komissiyasi ma’lumotlariga ko‘ra, hozirda Afg‘onistondagi 22,9 million kishi xalqaro yordamga muhtoj.
Bu ijobiy o‘zgarishlar va birgalikda javob berishni talab qiladigan muammolar hamkorlikni chuqurlashtirish va o‘zaro ishonchni mustahkamlash uchun asos bo‘lishi kerak. Shu munosabat bilan bu intilishlarni aniq loyihalar va gumanitar tashabbuslar bilan mustahkamlash muhimdir.
Bugungi kunda O‘zbekiston Afg‘onistonni Markaziy va Janubiy Osiyo o‘rtasidagi qit’a ko‘prigiga aylantirishga qaratilgan Transafg‘on temir yo‘li va "Surxon - Puli-Xumri" elektr uzatish liniyasi kabi tub o‘zgarishlarga olib keluvchi loyihalarni amalga oshirish ustida ishlamoqda. Termizda o‘n minglab afg‘onlar tashrif buyurgan Erkin iqtisodiy zonaning tashkil etilishi shaharni savdo va gumanitar hamkorlik markaziga aylantirdi.
2024-yilda O‘zbekiston va Afg‘oniston o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 1,1 milliard AQSH dollarIdan oshdi. Bu esa hamkorligimiz chuqurlashib borayotganini yaqqol ko‘rsatadi. Bundan tashqari, 2021-yildan buyon O‘zbekiston Afg‘onistonga 13 marta gumanitar yordam jo‘natdi.
Biroq, faqat savdo va yordamning o‘zi yetarli emas. Aynan shuning uchun O‘zbekiston iqtisodiy, ta’lim va ijtimoiy reintegratsiya uchun barqaror platformalarni yaratmoqda.
2022-yilda O‘zbekiston ko‘magida Mozori Sharifdagi Mavlaviy Jaloliddin Balxiy nomidagi xalqaro aeroport qayta tiklandi.
2024-yilda Termiz shahrida 36 gektar maydonda bojxona, omborxona, mehmonxona, ta’lim va tibbiyot kabi barcha zarur obyektlar bilan jihozlangan erkin iqtisodiy zona ochildi. Afg‘oniston fuqarolari hududda 15 kungacha vizasiz qolishlari mumkin. Unga allaqachon 90 000 dan ortiq kishi, jumladan, 40 000 dan ortiq afg‘onlar tashrif buyurgan. Hudud nafaqat savdo markazi, balki Afg‘oniston va kengroq mintaqa o‘rtasidagi muhim bog‘lovchi bo‘g‘in bo‘lib xizmat qiladi.
Bundan tashqari, o‘tgan yili O‘zbekiston Afg‘oniston energetika sektoriga qariyb 1 milliard dollar miqdorida sarmoya kiritish bo‘yicha o‘n yillik shartnoma imzoladi, jumladan, Juzjon viloyatidagi To‘ti-Maydan gaz konida gaz qidirish va elektr energiyasi ishlab chiqarish.
Umuman olganda, o‘sib borayotgan mintaqaviy hamkorlik Markaziy Osiyo davlatlarining umumiy mas’uliyati va manfaatlari mushtarakligini aks ettiradi. 2025-yil 26-avgust kuni O‘zbekiston tashabbusi bilan Markaziy Osiyo mamlakatlarining Afg‘oniston bo‘yicha maxsus vakillarining birinchi uchrashuvi buning yaqqol misoli bo‘ldi.
Shubhasiz, uzoq muddatli istiqbolda ushbu mexanizm Afg‘oniston bo‘yicha mintaqaviy kun tartibini shakllantirish va keng makromintaqaning barqaror rivojlanishini ta’minlashda Markaziy Osiyo mamlakatlarining mustaqil va mas’uliyatli rolini mustahkamlashga xizmat qiladi.
Afg‘oniston masalasida muvofiqlashtirilgan mintaqaviy qadamlar zarurligini inobatga olib, Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvi doirasida - maxsus vakillar darajasida Afg‘oniston bo‘yicha Muloqot guruhining Qo‘shma harakatlar rejasini ishlab chiqishni taklif etamiz. Bu aniq kun tartibini shakllantirish, hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarini belgilash va Afg‘oniston mavzusi bo‘yicha mintaqaviy hamkorlikning barqaror mexanizmini yaratish imkonini beradi.
Afg‘onistonda Markaziy Osiyo davlatlari tomonidan amalga oshirilayotgan infratuzilmaviy tashabbuslarning bir-birini to‘ldiruvchi xususiyatini hisobga olgan holda, tarqoq harakatlardan muvofiqlashtirilgan mintaqaviy yondashuvga o‘tish vaqti keldi. Shu nuqtayi nazardan, infratuzilma loyihalarini kelishish, xalqaro miqyosda muhim tashabbuslarni birgalikda ilgari surish va Afg‘onistonni mintaqaviy rivojlanishning strategik aktivi sifatida qabul qilish uchun umumiy platformalarni yaratish muhimdir.
Bundan tashqari, barqarorlik, xavfsizlik va barqaror rivojlanishni ta’minlashning samarali modellari, mexanizmlari va vositalarini ishlab chiqish Markaziy Osiyo mamlakatlari ekspert hamjamiyatlarining diqqat markazida bo‘lishi kerak. Shu munosabat bilan Afg‘onistonning yetakchi tahliliy markazlari ishtirokida "Markaziy Osiyo - Afg‘oniston" formatida xalqaro forum o‘tkazish maqsadga muvofiq. Bunday forum bilim almashish, dolzarb muammolarni muhokama qilish va mintaqaviy barqarorlikni mustahkamlash, Afg‘onistonning iqtisodiy tiklanishini qo‘llab-quvvatlash hamda mintaqa mamlakatlari va Kobul o‘rtasidagi o‘zaro anglashuvni chuqurlashtirishga qaratilgan qo‘shma takliflarni ishlab chiqish uchun platformaga aylanishi mumkin.
Markaziy Osiyo va Afg‘oniston mamlakatlarining umumiy muammolari va kesishuvchi manfaatlarini hisobga olgan holda, ayniqsa energetika, transport bog‘liqligi, suv resurslari va qishloq xo‘jaligi kabi strategik muhim sohalarda, o‘zaro manfaatdorlik, yaxshi qo‘shnichilik va uzoq muddatli sheriklik tamoyillari asosida barqaror va muvofiqlashtirilgan mintaqaviy hamkorlikni shakllantirishga yangicha yondashuvlar zarur.
Shu munosabat bilan Markaziy Osiyo mamlakatlari va Afg‘oniston ishbilarmon doiralari vakillari ishtirokida "B5+1" formatida xalqaro biznes-forum o‘tkazish maqsadga muvofiq. Bunday forum butun mintaqada barqaror rivojlanish va barqarorlikni ta’minlash bo‘yicha muloqot, o‘zaro anglashuvni mustahkamlash va sa’y-harakatlarni muvofiqlashtirish uchun muhim maydonga aylanishi mumkin.
Suv tanqisligi, iqlim o‘zgarishi va o‘sib borayotgan ehtiyojlar sharoitida Amudaryo havzasini barcha suvdan foydalanuvchi mamlakatlar ishtirokisiz barqaror boshqarish mumkin emas. Afg‘oniston Markaziy Osiyo uchun eng muhim suv manbalaridan biri bo‘lgan daryo oqimini shakllantirishda muhim rol o‘ynaydi, chunki suv resurslarining katta qismi uning hududida shakllanadi, bu esa mamlakatni mintaqaviy suv resurslarini boshqarish tizimining ajralmas qismiga aylantiradi.
Shu munosabat bilan Afg‘onistonni suvdan foydalanish bo‘yicha mintaqaviy muloqotga, jumladan, Davlatlararo suv xo‘jaligini muvofiqlashtirish komissiyasi doirasida integratsiya qilish maqsadga muvofiqdir. Bu Amudaryoning transchegaraviy suv resurslaridan foydalanish bo‘yicha kelishilgan yondashuvlarni mustahkamlovchi va barcha tomonlarning manfaatlarini hisobga oluvchi ko‘p tomonlama bitimni tayyorlash uchun asos yaratadi.
Xulosa qilib aytganda, Afg‘onistonning mintaqaviy hamkorlik jarayonlariga integratsiyalashuvi butun Markaziy Osiyoning barqaror xavfsizligi va barqaror rivojlanishining kalitidir.
U nafaqat mamlakatlarimiz o‘rtasidagi o‘zaro ishonchni mustahkamlaydi, balki qo‘shma infratuzilma loyihalari, savdo va gumanitar hamkorlik uchun yangi imkoniyatlar ochadi - bu esa oxir-oqibat butun makromintaqaga foyda keltiradi.

Выступление директора МИЦА на сессии «Центральная Азия и Афганистан: к новому этапу регионального сотрудничества»
(15–16 августа 2025 г., Астана)
Прежде всего позвольте выразить искреннюю благодарность за организацию сегодняшнего международного форума. Я принимаю участие в этом мероприятии во второй раз, и мне вновь приятно иметь возможность обсудить важные вопросы регионального сотрудничества, устойчивого развития и безопасности наших стран.
1. Переходя к сегодняшней повестке, хотел бы подчеркнуть особую значимость обсуждаемой темы. Мы живём в эпоху глубокой геополитической трансформации, и на этом фоне Центральная Азия вновь оказывается в центре международного внимания — как в силу своего стратегического положения, так и благодаря масштабным внутренним преобразованиям, происходящим в наших государствах.
В этом контексте региональное сотрудничество — и в особенности взаимодействие с Афганистаном — играет ключевую роль. Это обусловлено не только геополитической значимостью региона, но и необходимостью совместных ответов на трансграничные вызовы, в том числе в сферах безопасности и устойчивого развития.
К сожалению, международному сообществу пока не удалось выработать единую и согласованную политику в отношении правительства талибов. В то же время ряд стран уже рассматривает Талибан если ещё не как де-юре легитимную, то как де-факто действующую руководящую структуру в Афганистане. Большинство соседних государств, чьи экономические интересы и безопасность напрямую зависят от стабильности в регионе, выбрали путь прагматичного взаимодействия с Кабулом.
За последние четыре года талибы направили своих дипломатов в ряд стран, включая Китай, Россию, Катар, Турцию, Пакистан, Иран и ОАЭ. Россия стала первой страной, официально признавшей Исламский Эмират Афганистан, возглавляемый движением «Талибан». Китай первым официально принял посла, назначенного новой афганской администрацией. Даже Индия, ранее выражавшая серьёзную обеспокоенность приходом талибов к власти, сегодня возобновляет свои инфраструктурные инициативы в Афганистане и, возможно, в ближайшее время полностью откроет своё посольство в Кабуле.
2. Страны Центральной Азии с самых первых дней также развивают диалог и сотрудничество с новыми властями Афганистана — в сферах от торговли и инфраструктуры до образования и гуманитарного содействия — в интересах обеспечения стабильности и развития всего региона.
Туркменистан одним из первых возобновил взаимодействие, запустив двусторонние торговые и инфраструктурные проекты. Таджикистан, сохраняя твёрдую политическую позицию в отношении внутренней ситуации в Афганистане, продолжает поставки электроэнергии и поддерживает определённый уровень торговых связей. Казахстан и Кыргызстан исключили Талибан из своих национальных списков террористических организаций и развивают экономическое и гуманитарное сотрудничество.
Со своей стороны, Узбекистан с 2017 года отошёл от восприятия Афганистана исключительно как источника угроз и перешёл к политике взаимодействия, основанной на доверии и партнёрстве. Стабильный и взаимосвязанный Афганистан выгоден всему региону — он открывает новые рынки, торговые маршруты и доступ к растущей рабочей силе. Этот прагматичный подход был продолжен и после вывода иностранных войск.
Наша страна рассматривает Афганистан как неотъемлемую часть Центральной Азии и проводит внешнюю политику в соответствии с принципом «стабильности через взаимосвязанность». Этот подход основан на добрососедстве, уважении суверенитета и невмешательстве во внутренние дела, что отражает последовательную поддержку Узбекистаном мирного, стабильного и экономически жизнеспособного Афганистана.
Новые власти в Кабуле также демонстрируют готовность к мирному сотрудничеству со всеми соседними странами и международными организациями. Однако многие усилия талибов, направленные на то, чтобы выступать в качестве ответственной политической силы, способной обеспечить определённый уровень стабильности в стране, пока не получили должного признания со стороны международного сообщества.
Важно отметить ряд положительных подвижек: снижение уровня насилия, улучшение логистики, антикоррупционные меры и сокращение производства опиума на 95% — по данным докладов ООН. Кроме того, уровень терроризма в Афганистане значительно снизился с момента прихода талибов к власти.
Согласно 12-му выпуску Глобального индекса терроризма, подготовленного Институтом экономики и мира (IEP), Афганистан второй год подряд не входит в пятёрку наиболее затронутых терроризмом стран мира, занимая в 2025 году девятое место.
Прогресс зафиксирован и во внешней и транзитной торговле. В 2023–2024 годах в Афганистане отмечен значительный рост ВВП — на 2,7%, первое заметное увеличение с 2019 года. Согласно докладу ООН, опубликованному в июле 2024 года, талибам удалось существенно нарастить бюджетные поступления. По данным Управления доходов Афганистана, в период с 21 марта 2023 года по 20 марта 2024 года совокупные официальные доходы талибов достигли приблизительно 3 млрд долл. США — рост на 30% по сравнению с предыдущим финансовым годом (2,2 млрд долл. США).
Одновременно сегодня Афганистан переживает углубляющийся гуманитарный кризис — особенно в связи со снижением международной поддержки. По состоянию на май текущего года План гуманитарных потребностей и реагирования по Афганистану (2025) профинансирован лишь на 16% от требуемых 2,42 млрд долл. США. Ситуацию усугубляет массовое возвращение беженцев — по данным ООН, с 2023 года их число превысило 3,4 млн человек. По данным Европейской комиссии, 22,9 млн человек в Афганистане в настоящее время зависят от международной помощи.
Эти положительные сдвиги и сохраняющиеся вызовы, требующие совместных ответов, должны стать основой для углубления сотрудничества и укрепления взаимного доверия. В этой связи важно подкреплять эти устремления конкретными проектами и гуманитарными инициативами.
Узбекистан сегодня ведёт работу по реализации преобразующих проектов — таких как Трансафганская железная дорога и линия электропередачи «Сурхан – Пули-Хумри», — призванных превратить Афганистан в континентальный мост между Центральной и Южной Азией. Создание Свободной экономической зоны в Термезе, которую уже посетили десятки тысяч афганцев, превратило город в центр торгового и гуманитарного взаимодействия.
В 2024 году товарооборот между Узбекистаном и Афганистаном превысил 1,1 млрд долл. США, что наглядно демонстрирует углубление нашего партнёрства. Кроме того, с 2021 года Узбекистан направил в Афганистан 13 партий гуманитарной помощи.
Однако одной торговли и помощи недостаточно. Именно поэтому Узбекистан выстраивает устойчивые платформы для экономической, образовательной и социальной реинтеграции.
В 2022 году при поддержке Узбекистана был восстановлен Международный аэропорт имени Мавляви Джалалуддина Балхи в Мазари-Шарифе.
В 2024 году в Термезе открылась Свободная экономическая зона площадью 36 гектаров, оснащённая всеми необходимыми объектами — таможенными, складскими, гостиничными, образовательными и медицинскими. Граждане Афганистана могут находиться в зоне до 15 дней без визы. Её уже посетили более 90 000 человек, в том числе свыше 40 000 афганцев. Зона служит не только торговым хабом, но и важнейшим связующим звеном между Афганистаном и более широким регионом.
Помимо этого, в прошлом году Узбекистан подписал десятилетний контракт на инвестиции в энергетический сектор Афганистана объёмом почти 1 млрд долл. США, начиная с разведки газа и производства электроэнергии на газовом месторождении Тути-Майдан в провинции Джаузджан.
В целом растущее региональное взаимодействие отражает общее чувство коллективной ответственности и общности интересов государств Центральной Азии. Ярким примером этого стала первая встреча специальных представителей стран Центральной Азии по Афганистану, состоявшаяся по инициативе Узбекистана 26 августа 2025 года.
Безусловно, в долгосрочной перспективе этот механизм будет способствовать укреплению самостоятельной и ответственной роли стран Центральной Азии в формировании региональной повестки по Афганистану и в обеспечении устойчивого развития более широкого макрорегиона.
В свете необходимости скоординированных региональных шагов на афганском треке мы предлагаем разработать Совместный план действий Контактной группы по Афганистану в рамках Консультативной встречи глав государств Центральной Азии — на уровне специальных представителей. Это позволило бы сформировать чёткую повестку, определить приоритетные направления сотрудничества и создать устойчивый механизм регионального взаимодействия по афганской тематике.
Учитывая взаимодополняющий характер инфраструктурных инициатив, реализуемых странами Центральной Азии в Афганистане, настало время перейти от разрозненных действий к скоординированному региональному подходу. В этом контексте важно создать общие площадки для согласования инфраструктурных проектов, совместного продвижения ключевых инициатив на международном уровне и восприятия Афганистана как стратегического актива регионального развития.
Кроме того, разработка эффективных моделей, механизмов и инструментов обеспечения стабильности, безопасности и устойчивого развития должна оставаться в центре внимания экспертных сообществ стран Центральной Азии. В этой связи целесообразно провести международный форум в формате «Центральная Азия – Афганистан» с участием ведущих афганских аналитических центров. Такой форум мог бы стать площадкой для обмена знаниями, обсуждения актуальных вызовов и выработки совместных предложений, направленных на укрепление региональной устойчивости, поддержку экономического восстановления Афганистана и углубление взаимопонимания между странами региона и Кабулом.
Учитывая общие вызовы и пересекающиеся интересы стран Центральной Азии и Афганистана — особенно в стратегически важных сферах, таких как энергетика, транспортная взаимосвязанность, водные ресурсы и сельское хозяйство, — необходимы новые подходы к формированию устойчивого и скоординированного регионального сотрудничества на принципах взаимной выгоды, добрососедства и долгосрочного партнёрства.
В этой связи представляется целесообразным провести международный бизнес-форум в формате «B5+1» с участием представителей деловых кругов стран Центральной Азии и Афганистана. Такой форум мог бы стать важной площадкой для диалога, укрепления взаимопонимания и координации усилий по обеспечению устойчивого развития и стабильности во всём регионе.
В условиях дефицита воды, изменения климата и растущих потребностей устойчивое управление бассейном Амударьи невозможно без участия всех водопользующих стран. Афганистан играет ключевую роль в формировании стока реки — одного из важнейших водных источников для Центральной Азии, — поскольку значительная часть водных ресурсов формируется на его территории, что делает страну неотъемлемой частью региональной системы управления водными ресурсами.
В этой связи целесообразно интегрировать Афганистан в региональный диалог по водопользованию — в том числе в рамках Межгосударственной координационной водохозяйственной комиссии (МКВК). Это создаст основу для подготовки многостороннего соглашения, закрепляющего согласованные подходы к использованию трансграничных водных ресурсов Амударьи и учитывающего интересы всех сторон.
В заключение, интеграция Афганистана в процессы регионального сотрудничества является ключом к устойчивой безопасности и стабильному развитию всей Центральной Азии.
Она не только укрепляет взаимное доверие между нашими странами, но и открывает новые возможности для совместных инфраструктурных проектов, торговли и гуманитарного взаимодействия — что в конечном итоге идёт на пользу всему макрорегиону.